Floating magnezowy

Floating to innowacyjna forma terapii relaksacyjnej, która polega na unoszeniu się na powierzchni wody nasycanej magnezem.
wanna wypełniona wodą i solą

Wstęp

Floating został wynaleziony przez dr. Johna C. Lilly’ego, neuropsychiatrę i psychoanalityka, w latach 50. XX wieku. Dr Lilly opracował izolacyjne komory sensoryczne, które miały na celu badanie wpływu deprywacji sensorycznej na ludzki mózg. Początkowo były one używane głównie do celów badawczych w kontekście neuropsychologii i świadomości. Pierwotne komory były stosunkowo prymitywne w porównaniu z dzisiejszymi standardami, ale stworzyły podstawę dla przyszłego rozwoju technologii floatingu. Lilly używał tych komór do badań nad świadomością, stresem i deprywacją sensoryczną. Terapia floatingowa zaczęła zyskiwać popularność poza środowiskiem badawczym. Pojawiły się pierwsze komercyjne centra floatingu, głównie w Stanach Zjednoczonych. Terapia ta była promowana jako metoda relaksacji, redukcji stresu i poprawy zdrowia psychicznego. W tym okresie floating zaczął być badany pod kątem potencjalnych korzyści zdrowotnych, w tym redukcji bólu, poprawy snu i wspomagania zdrowia psychicznego.

Roztwór używany w kąpielach floatacyjnych składa się z wysokiej koncentracji siarczanu magnezu (soli Epsom), co umożliwia ciału unosić się na powierzchni wody bez wysiłku. Siarczan magnezu ma dodatkowe korzyści zdrowotne, w tym łagodzenie bólu mięśni, redukcję stanów zapalnych oraz detoksykację organizmu. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań naukowych, które potwierdzają korzyści zdrowotne płynące z floatingu magnezowego.

Wykazano, że terapia ta może skutecznie redukować stres, lęk, depresję, poprawiać jakość snu, łagodzić ból oraz wspomagać regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Floating magnezowy jest obecnie stosowany jako alternatywna terapia zdrowotna na całym świecie.

Kąpiel jest zalecana przede wszystkim dla osób walczących z ciągłymi dolegliwościami bólowymi. Podczas seansu organizm wytwarza hormony serotoniny oraz endorfiny, które tłumią odczuwanie bólu, pozbywa się nadmiaru kortyzolu, dzięki czemu możliwy jest całkowity relaks.

Przeprowadzone liczne badania naukowe w placówkach uniwersyteckich w USA, Szwecji, czy Niemczech potwierdzają, że po odbyciu zabiegu regeneracyjnego dochodzi do wyraźnego polepszenia stanu aparatu ruchowego, ustają bóle stawów, oraz zwiększa się ich ruchliwość, znikają bóle kręgosłupa, bóle mięśni, szybciej goją się złamania i inne zranienia. Następuje błyskawiczna regeneracja tkanek miękkich po wysiłku fizycznym. Układ krwionośny zostaje rozszerzony, następuje tzw. efekt wazodylatacyjny – komórki są zaopatrywane w większą ilość substancji odżywczych, a także przyspiesza się wypłukiwanie z ciała kwasu mlekowego. Badania dowodzą, iż magnez najszybciej wchłania się do organizmu przez skórę. Roztwór soli Epsom działa między innymi przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyłojotokowo, jak również wykazuje silne łaściwości oczyszczające, odmładzające oraz odtruwające z metali ciężkich. Ponadto lecznicze właściwości soli gorzkiej wspomagają pracę serca, obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszają ryzyko zawałów serca, czy udarów.

Group 694
Group 695

Właściwości i efekty stosowania

Floating magnezowy jest uznawany za bezpieczną i skuteczną metodę terapii komplementarnej, która może być stosowana przez osoby w różnym wieku i o różnych poziomach sprawności fizycznej. Liczne badania i opinie użytkowników potwierdzają jego efektywność w wielu obszarach zdrowia i dobrostanu.

1. Redukcja stresu i lęku
– Mechanizm: Terapia w wannie floatacyjnej redukuje bodźce zewnętrzne, co prowadzi do głębokiej relaksacji. Wysoka koncentracja soli Epsom dodatkowo pomaga w odprężeniu.
– Korzyści: Badania wykazały znaczną redukcję poziomu kortyzolu, hormonu stresu, oraz zmniejszenie objawów lękowych i depresyjnych
2. Poprawa jakości snu
– Mechanizm: Dzięki głębokiej relaksacji, terapia ta pomaga w regulacji rytmów snu oraz poprawie jakości snu.
– Korzyści: Osoby korzystające z floatingu zauważają lepszą jakość snu i zmniejszenie problemów z bezsennością​
3. Łagodzenie bólu
– Mechanizm: Roztwór siarczanu magnezu działa przeciwzapalnie i rozluźniająco na mięśnie, co pomaga w łagodzeniu bólu mięśni i stawów.
– Korzyści: Terapia jest skuteczna w zmniejszaniu bólu u osób cierpiących na fibromialgię, artretyzm oraz inne przewlekłe dolegliwości bólowe​ (
4. Regeneracja po wysiłku fizycznym
– Mechanizm: Siarczan magnezu przyspiesza procesy regeneracyjne mięśni poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i wspomaganie usuwania kwasu mlekowego.
– Korzyści: Sportowcy korzystający z floatingu zauważają szybszą regenerację po intensywnych treningach i zawodach
5. Poprawa funkcji poznawczych i kreatywności
– Mechanizm: Stan deprywacji sensorycznej pozwala na lepsze skupienie i wyciszenie umysłu, co sprzyja procesom twórczym i poznawczym.
– Korzyści: Użytkownicy często doświadczają wzrostu kreatywności, lepszego rozwiązywania problemów oraz ogólnej poprawy funkcji poznawczych​
6. Detoksykacja organizmu
– Mechanizm: Siarczan magnezu wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu, pomagając w usuwaniu toksyn przez skórę.
– Korzyści: Regularne sesje floatingu mogą wspomagać naturalne procesy detoksykacyjne ciała, poprawiając ogólne samopoczucie​.

Group 696

Fińscy badacze potwierdzają, że 30-minutowy zabieg usuwa z krwi tyle kortyzolu – hormonu stresu, co 4/6 godzin snu. Większość osób już po pierwszym seansie w kapsule czuje się bardziej wypoczęta i zrelaksowana. Poprawia się jakość snu oraz zmniejsza uczucie lęku czy niepokoju. Podczas kąpieli dochodzi do synchronizacji prawej i lewej półkuli mózgu. Co sprawia, że zwiększa się nasza kreatywność, lepiej radzimy sobie z problemami, a nawet jesteśmy w stanie szybciej się uczyć. Następuje zwiększenie potencjału mózgu, w tym zdolności do wizualizacji – zdaniem psychologów związane to jest z tym że pozbawiony bodźców mózg „podkręca” czułość. Seanse wprowadzają uczestników w wyjątkowy stan aktywności mózgowej ułatwiający swobodny dostęp do rzadko odwiedzanych obszarów pamięci. Dzięki temu możemy przypomnieć sobie wiele ważnych chwil z odległej przeszłości.

Kąpiele są wykorzystywane w leczeniu chorób o podłożu psychicznym:

  1. w stresie, depresji, nerwicach, migrenach, PTSD
  2. w leczeniu fobii, natręctw, lęków – w terapii rozwoju osobowości
  3. w leczeniu różnych nałogów i uzależnień : żywieniowych, alkoholowych, psychicznych
  4. w bezsenności, przywrócenie fazy REM, nawet w syndromie jet-lag
  5. w chorobach nerwowo-mięśniowych, tikach, chorobach układu pozapiramidowego
  6. choroba Parkinsona, bólach głowy, bólach korzeniowych
  7. w nadciśnieniu tętniczym, chorobach układu oddechowego
  8. u dzieci: w ADHD, ADD, Zespole Aspergera, Autyzmie, nadpobudliwości, porażeniach mózgowych, problemach skórnych wieku młodzieżowego, poprawie stanu skóry np. w trądziku
  9. w uczeniu się i kreatywności – w medytacji
  10. w przygotowaniu psychologicznym w sporcie, w wizualizacji, regeneracji.
  11. Kąpiele wykorzystuje się również w leczeniu i regeneracji u sportowców. Floating wykorzystywany jest w sporcie już od lat siedemdziesiątych. Badania naukowe wykazały, że w czasie zabiegu mózg zmienia swoją aktywność z fazy Alfa na Theta i tym samym kąpiel jest idealnym środowiskiem do przeprowadzania treningu mentalnego, wizualizacji i wsparcia psychologicznego zawodnika. Relaks podczas zabiegu wpływa na zwiększenie przepływu krwi do mięśni, pomaga pozbyć się kwasu mlekowego, zmniejsza ból i poprawia koncentrację. Seanse przyspieszają wypłukiwanie kortyzolu i adrenaliny, nagromadzonych w trakcie treningu. Stymulują też wydzielanie endorfin oraz enkefalin stanowiących naturalne składniki przeciwbólowe. W efekcie sportowcy szybciej i efektywniej się regenerują, a rozluźnione mięśnie są bardziej odporne na potencjalne kontuzje.

Jak przygotować się do zabiegu?

Reakcja organizmu na bodźce termiczne z zabiegu kąpieli jest możliwa dzięki mechanizmowi termoregulacji. Jest to zdolność ustroju do utrzymania optymalnej temperatury ciała.

Rytm dobowy w tym zakresie jest dwufazowy: od godziny 3:00 do 15:00 występuje faza przegrzewania, natomiast od 15:00 do 3:00 faza ochładzania. Jeżeli zabiegi stosowane są zgodnie z rytmem biologicznym, ich działanie jest delikatniejsze. Zabiegi kąpielowe stosowane przeciwnie do rytmów biologicznych (czyli zimne przed południem, w fazie przegrzewania, a ciepłe po południu, w fazie ochładzania) wykazują bardziej intensywne działanie.

Przygotowanie do sesji Floatingu Magnezowego jest stosunkowo proste, ale istnieją pewne kroki, które warto podjąć, aby jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie.

  1. Zjedz lekki posiłek przed sesją, aby uniknąć uczucia głodu podczas unoszenia się na wodzie.
  2. Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu przed sesją, aby zapewnić sobie spokojne i relaksacyjne doświadczenie.
  3. Usuń biżuterię i makijaż przed sesją, aby uniknąć przedłużającego się kontaktu z magnezową wodą.
  4. Unikaj golenia lub depilacji, aby zapobiec podrażnieniom skóry od soli.
  5. Przyjdź trochę wcześniej, aby zrelaksować się i przygotować do sesji.

Zawsze zapoznaj się z przeciwwskazaniami do zabiegu.

Group 697
glowne menu floating

Jak przebiega kąpiel

Floating Magnezowy to nie tylko unoszenie się na wodzie. To kompleksowe doświadczenie, które łączy w sobie kilka kluczowych technik i elementów. Woda w wannach do Floatingu jest nasycana magnezem, co przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Magnez jest minerałem niezbędnym dla naszego organizmu, a jego absorpcja przez skórę podczas sesji Floatingu może pomóc w jego uzupełnieniu. Floating Magnezowy odbywa się w ciemności i ciszy. To doświadczenie pozwala na oderwanie się od codziennego zgiełku i skoncentrowanie się na swoich myślach i odczuciach. Ciemność i cisza mają pozytywny wpływ na relaksację umysłu.

Woda do floatingu magnezowego jest podgrzewana do temperatury skóry, co wynosi około 35-36°C. Dzięki temu odczuwanie temperatury jest minimalne, co pomaga w osiągnięciu stanu głębokiego relaksu. Sesje floatingu magnezowego zazwyczaj trwają od 60 do 90 minut. Dla osób początkujących zaleca się rozpoczęcie od krótszych sesji i stopniowe wydłużanie czasu. Dłuższe sesje, trwające do 2 godzin, mogą być stosowane w celach terapeutycznych, aby maksymalnie wykorzystać właściwości relaksacyjne i regeneracyjne floatingu.

Po sesji floatingu magnezowego zaleca się odpoczynek. Floating jest głęboko relaksującym doświadczeniem, które może prowadzić do stanu głębokiego odprężenia. Po sesji warto dać sobie czas na spokojne wejście z powrotem w codzienność, aby w pełni cieszyć się efektami relaksacyjnymi. Woda nasycona solą Epsom może mieć działanie wysuszające, dlatego warto pić dużo wody po sesji, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Po floatingu skóra może być nieco sucha, dlatego warto zastosować nawilżający balsam lub krem, aby uzupełnić utracone nawilżenie. Floating może prowadzić do uczucia rozluźnienia mięśni, dlatego warto unikać intensywnego wysiłku fizycznego zaraz po sesji, aby w pełni wykorzystać korzyści regeneracyjne. Floating często prowadzi do stanu medytacyjnego lub głębokiej refleksji, dlatego po sesji warto poświęcić chwilę na spokojne przemyślenie doświadczenia i dostosowanie się do codziennych obowiązków.
Floating magnezowy może być bardzo korzystny dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale dla optymalnych rezultatów warto dać sobie czas na pełną regenerację po sesji.
Częstotliwość korzystania z floatingu zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Niektóre osoby korzystają raz w tygodniu, inne co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Regularne sesje mogą zwiększyć długoterminowe korzyści.

Na co pomaga kąpiel?

Wszelkie korzyści z zabiegu zawdzięczamy cudownym właściwościom soli Epsom. Kąpiel w niej łagodzi stany zapalne skóry, obrzęki, zmniejsza napięcie mięśniowe, uśmierza bóle, wyciąga toksyny z organizmu oraz posiada wpływ uspokajający na system nerwowy. Ponadto dzięki płynowi z soli Epsom grawitacja w kapsule zanika. Ciało lekko kołysze się na powierzchni roztworu, dzięki czemu mózg odpoczywa, gdyż nie musi kontrolować pracy mięśni. Aktywność lewej półkuli zostaje spowolniona, dzięki temu synchronizuje się z półkulą prawą. Mimo to mózg pozostaje aktywny i wytwarza ogromne ilości serotoniny i endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Ponadto, w kapsule redukowany zostaje hormon stresu, co umożliwia pełną relaksację. W czasie zabiegu mózg zmienia swoją aktywność z fazy Alfa na Theta, jest to stadium, kiedy człowiek zapada w sen i jest w stanie odpowiadającym medytacji, transu, hipnozy, intensywnego marzenia i silnych emocji. Buddyjscy mnisi taki stan osiągają po kilkugodzinnych medytacjach.

 

Jakie są korzyści wynikające z kąpieli w soli Epsom?

1. Dbanie o kondycję skóry
Kąpiele z użyciem soli Epsom zmiękczają oraz nawilżają skórę, pomagają utrzymać jej elastyczność, spłycają zmarszczki, a także redukują cellulit. Łagodzący wpływ soli pomoże osobom cierpiącym na takie choroby jak łuszczyca skóry czy egzema. Po zabiegu w kapsule na pewno poczują ulgę!

2. Detoksykacja organizmu
Każdego dnia dostarczamy naszemu organizmowi wiele toksyn, które zaburzają jego prawidłowe działanie. Dzieje się to np. poprzez stosowanie niezdrowej diety. Nasz organizm nie jest w stanie sam pozbyć się wszystkich toksyn. Bardzo pomocna w odtruciu organizmu okazuje się terapia z solą Epsom.

3. Zmniejszenie bólu
Kąpiele z solą Epsom skutecznie redukują ból i zmęczenie mięśni oraz skurcze. Osoby cierpiące z powodu zapalenia mięśni i stawów bądź innych dolegliwości bólowych powinny spróbować kuracji solnych. Jej silne właściwości przeciwbólowe wykorzystywane są również w kąpielach podczas porodu.

4. Łagodzenie stres
Ciągle towarzyszący nam stres pozbawiający organizm magnezu, a także zwiększa poziom adrenaliny. Najszybszym sposobem uzupełnienia magnezu, który najlepiej wchłania się przez skórę jest kąpiel w soli Epsom. Natychmiastowo organizm dostaję dużą dawkę tego cennego pierwiastka, a co za tym idzie zyskuje uczucie relaksu, poprawę snu i koncentracji, jak również ukojenie nerwów.

 

5. Przywracanie prawidłowych funkcji organizmu
Sól Epsom pomaga zwalczać wiele problemów zdrowotnych. Dzięki zawartości siarczanu magnezu może być stosowana do poprawy krążenia krwi, ustabilizowania ciśnienia tętniczego, zapobiega stwardnieniu tętnic, poprawia przepływ tlenu w organizmie, a nawet normuje bicie serca. Badania wykazały, że sól Epsom również przyczynia się do zmniejszenia bóli migrenowych oraz ma korzystny wpływ w leczeniu cukrzycy, gdyż właściwy poziom siarczanu magnezu współdziała w procesie przetwarzania insuliny i zwiększa jej przyswajalność przez organizm.

6. Poprawa jakości snu
Floating Magnezowy może pomóc w poprawie jakości snu. Zanurzenie w ciszy i ciemności pomaga w redukcji napięcia psychicznego i przygotowuje organizm do spokojnego snu. Osoby z problemami z bezsennością mogą doświadczyć głębokiego i regenerującego snu po sesji Floatingu.

7. Lepsza koncentracja i kreatywność
Floating Magnezowy może pomóc w poprawie koncentracji i kreatywności. Dzięki redukcji stresu i relaksacji umysłu, po sesji Floatingu możesz poczuć się bardziej skoncentrowany i gotowy do podejmowania zadań wymagających uwagi i kreatywności.

Floating magnezowy – wskazania

Korzystanie z zabiegów zaleca się zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku. Seanse polecane są również dla kobiet w ciąży, gdyż jest to bezpieczny sposób na szybki relaks. Przyszłe mamy mają bardzo obciążony kręgosłup i często nie radzą sobie z dolegliwościami ciążowymi. Kąpiel pomaga zwalczyć bóle oraz stres przedporodowy. Kąpiele w soli Epsom modelują sylwetkę, zmniejszają cellulit, oraz zapobiegają jego powstawaniu, a także nawilżają i ujędrniają skórę.

Wskazania:

1. Rehabilitacja: stany pourazowe, obrzęki kończyn, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, kolan, barków i stawów biodrowych, a także regeneracja po ciężkim treningu sportowym.

2. Bolesny syndrom wertebrogenny części szyjnej, piersiowej czy lędźwiowej kręgosłupa, wynikający z degeneratywnego zwyrodnienia kręgosłupa oraz ze stanów pourazowych.

3. Choroby autoimmunologiczne: reumatoidalny artretyzm, toczeń, sklerodermia, oraz syndrom Reitera.

4. Stany pooperacyjne szyjnej i lędźwiowej części kręgosłupa oraz wypukliny krążka międzykręgowego.

5. Wrodzone wady kręgosłupa: skoliozy i kifozy wieku dziecięcego, choroba Scheuermanna, choroby reumatologiczne.

6. Fibromyalgia, endezopatia, osteoartroza, RZS, MIZS: degeneratywne zwyrodnienia stawów oraz stany pourazowe i pooperacyjne stawów, stany po złamaniach, dystorsjach, czy zmiażdżeniach stawów, artrozy.

7. Bóle głowy, migreny.

8. Lekkie formy peryferyjnych porażeń.

9. Depresje, stresy, nerwice, ADHD, zespół Aspergera, autyzm, ADD, nadpobudliwość, syndrom przemęczenia.

10. Zespół stresu pourazowego, powojenne PTSD.

11. Choroby skóry: łuszczyca, egzema, atopowe zapalenie skóry.

12. Miażdżyca tętnic.

13. Dna moczanowa (podagra/artretyzm).

14. Wzmacniają układ odpornościowy.

15. Poprawiają wydolność, koncentrację i pamięć.

16. Zmniejszają stres i zwiększają siły witalne oraz energię.

17. Podnoszą libido i zwiększają aktywność seksualną.

18. Regenerują aparat ruchowy.

19. Poprawiają nastrój i samopoczucie (poprzez uwalnianie endorfin i enkefalin).

20. Regenerują i poprawiają aktywność mięśniową.

21. Odmładzają, nawilżają i ujędrniają skórę.

22. Likwidują cellulit i modelują sylwetkę.

Floating magnezowy – przeciwskazania

Mimo licznych korzyści płynących z floatingu magnezowego istnieją pewne grupy osób, które powinny zachować ostrożność lub unikać tego rodzaju terapii. .

Przeciwskazania:

1. I trymestr ciąży.

2. Menstruacja

3. Uszkodzenia i podrażnienia skóry.

4. Zapalenie ucha środkowego.

5. Rozrusznik serca.

6. Choroby psychiczne.

7. Świeżo wykonany tatuaż lub piercing (należy odczekać minimum 1 tydzień).

8. Nowotwory skóry.

9. Spożyty alkohol lub środki odurzające.

FAQ

Pytania i odpowiedzi

Floating magnezowy to forma terapii, w której siarczan magnezu (powszechnie znany jako sól Epsom) rozpuszcza się w wodzie, tworząc roztwór unoszący ciało na powierzchni. Pozwala to na swobodne unoszenie się w wodzie, podobnie jak w Morzu Martwym.

Redukcja stresu: Floating pomaga zmniejszyć stres, promując relaksację i obniżając poziom kortyzolu.
Łagodzenie bólu: Może łagodzić ból mięśni i stawów dzięki przeciwzapalnym właściwościom magnezu.
Poprawa snu: Regularne sesje floatingu mogą poprawić jakość snu.
Szybsza regeneracja: Sportowcy używają floatingu do przyspieszenia regeneracji mięśni i zmniejszenia zakwasów.
Zdrowie skóry: Siarczan magnezu może pomóc w poprawie stanów skórnych, takich jak egzema i łuszczyca.

Wysoka koncentracja siarczanu magnezu w wodzie zwiększa jej gęstość, co pozwala ciału unosić się na powierzchni. Tworzy to uczucie nieważkości, odciążając stawy i mięśnie.

Typowa sesja floatingu trwa od 60 do 90 minut, choć niektórzy mogą wybierać krótsze lub dłuższe sesje w zależności od swoich potrzeb i komfortu.

Tak, floating w magnezie jest generalnie bezpieczny dla większości osób. Jednak osoby z niektórymi schorzeniami, takimi jak poważne rany skórne, niskie ciśnienie krwi czy problemy z nerkami, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Częstotliwość korzystania z floatingu zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Niektóre osoby korzystają raz w tygodniu, inne co dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Regularne sesje mogą zwiększyć długoterminowe korzyści.

Tak, umiejętność pływania nie jest konieczna. Wysoka wyporność roztworu siarczanu magnezu zapewnia, że będziesz unosić się na powierzchni bez potrzeby pływania.

  • Unikaj kofeiny lub ciężkich posiłków na kilka godzin przed sesją.
  • Unikaj golenia lub depilacji, aby zapobiec podrażnieniom skóry od soli.
  • Przyjdź trochę wcześniej, aby zrelaksować się i przygotować do sesji.
  • Spłucz się, aby usunąć pozostałości soli ze skóry.
  • Pij wodę, aby się nawodnić.
  • Poświęć trochę czasu na relaks i ciesz się uczuciem spokoju oraz relaksu po sesji.

Większość osób doświadcza pozytywnych efektów floatingu. Jednak niektórzy mogą czuć zawroty głowy lub nudności po sesji, zwłaszcza jeśli trwała zbyt długo lub jeśli nie są przyzwyczajeni do tego doświadczenia. Rozpoczęcie od krótszych sesji może pomóc w aklimatyzacji.

Floating może być korzystny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza w łagodzeniu bólu pleców i redukcji stresu. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii floatingowej w czasie ciąży.