Kąpiel solankowa wywiera znaczny wpływ na nasz organizm i to zarówno na skórę, jak i na stopniowo nagrzewane organy wewnętrzne i drogi oddechowe. Kąpiele takie są jednym z najstarszych Słowiańskich rodzajów zabiegów leczniczych i kosmetycznych. Podczas kąpieli w ciepłej, słonej wodzie, dochodzi do intensywnego pęcznienia i rozszerzenia się porów skóry, rozluźnienia mięśni,nebulizacji pierwiastków a to wszystko wspomagane hydromasażem daje silne działanie prozdrowotne.
Organizm człowieka w większości składa się z wody, i to lekko słonej, w fizjologicznym stężeniu wynoszącym 0,9 %. Dlatego kąpiel w słonej wodzie wywołuje wiele ciekawych procesów biochemicznych, polegających na intensywnej wymianie jonowej, między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. Organizm opuszczają toksyny i produkty przemiany materii m.in. mocznik, kwas moczowy, mlekowy, aceton, kreatynina, a wchłaniane są rozpuszczone z soli jony: jodu, bromu, wapnia, magnezu, potasu,krzemu, selenu itp.
Odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych ważnych organów, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy, immunologiczny i hormonalny.
Skóra zostaje dobrze nawilżona, wzrasta jej napięcie, ukrwienie i elastyczność. Minerały zawarte w solance wnikając do organizmu poprzez skórę ( efekt osmozy ) i drogą wziewną przez inhalację zapewniając jego suplementację mineralną a to rozpoczyna proces leczenia z dodatkowym działaniem terapeutycznym.
Znaczenie, walory i efekty kąpieli solankowych uzależnione są od stężenia soli w roztworze kąpielowym (im większe tym działanie bodźcowe silniejsze) i od rodzaju użytej soli: jodowo-bromowej, siarkowej, czy potasowo magnezowej.Pamiętać należy, że procesy te wzmagają się po przekroczeniu 0,5 % stężenia soli.
Zalecane stężenia to :
- 0,5 -1 % pielęgnacja
- 1-2 % szybka regeneracja
- 2-5 % intensywne leczenie